Jak nie dać się oszukać?
Uczciwe agencje pośrednictwa pracy
Jeśli zamierzasz wyjechać do pracy w za granicę i szukasz pośrednika, lub znalazłeś w internecie ciekawe oferty pracy, jednak wydają Ci się podejrzane? Miej się na baczności! Dobra agencja pracy wysyłająca pracowników za granicę po pierwsze powinna posiadać certyfikat wydany przez marszałka województwa, na terenie którego agencja pracy świadczy swoje usługi, po drugie powinna mieć podany adres swojej siedziby wraz z telefonami oraz adresem profesjonalnej strony internetowej.
Ponadto dobre i godne zaufania agencje same dbają o to, aby uwiarygodnić się przed pracownikiem, starają się o dodatkowe certyfikaty i poświadczenia. Agencje zrzeszają się w tym celu w Europejskich Służbach Zatrudnienia (EURES) oraz Konfederacji Zatrudnienia i Rekrutacji (REC).
Pierwsza zasada pośrednictwa pracy
Nie dawaj agencji żadnych pieniędzy przed podpisaniem umowy! Przestrzegamy także przed podpisaniem umowy przez internet. Rekrutacja u dobrego pośrednika prawy przebiega w następujący sposób:
- Publikacja ogłoszenia przez pośrednika
- Odpowiedź pracownika na zamieszczoną ofertę
- Proces rekrutacji, w którym pracownik kwalifikuje się do danej pracy
- Podpisanie umowy w siedzibie biura między agencją a pracownikiem
- Ewentualne pokrycie kosztów (dojazdu do pracy, badań lekarskich, tłumaczeń dokumentów) przez pracownika
- Skierowanie pracownika do pracodawcy za granicą
- Legalna praca za granicą
Uwaga!
Wszelkie koszty, jakie ponosicie w związku z pośrednictwem pracy powinny być uwzględnione w umowie, którą podpisujecie. Jeśli opłaty w umowie nie są uwzględnione nie płaćcie. Mówi o tym dokładnie art. 85 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Materiał opracowany na podstawie źródła: http://www.holandia.igns.pl/posrednictwo-pracy-w-holandii/
ilość wszystkich wyświetleń: 3304, dzisiaj: 1